Flok Baskı

Flok baskı ya da desenlerin flok yöntemiyle basılmasına ek olarak, floklama tüm kumaş yüzeyini kaplamak üzere de gerçekleştirilebilir. Kullanılan lifin ve floklama işleminin tipine göre materyal, süet ya da kadife görünümden pelüş tipi görünüme kadar çeşitli şekillerde üretilebilir. Bu tip kumaşlar ayakkabı ve giysi için kullanılırlar. Taklit peluşlar, yüzme havuzu kenarları ve tekne güvertelerinde kullanılan kaymaz parça kumaşlar, el çantaları ve kemerler, yaygılar, mobilya, otomobil koltukları ve diğer geniş kullanım alanları mevcuttur. Nihai kullanım için kullanılan yapıştırıcı ve liflerin uygun olmasına dikkat edilmelidir. Yapıştırıcı aktarılmış kumaş yüzüne flokları (tüyleri) aktarmak için iki yöntem vardır: Mekanik floklama ve elektrostatik floklama, her iki yöntemin de yüzeye farklı ve özgün bir teması vardır.

Mekanik floklamada lifler kumaş üzerine, kumaş açık en şeklinde floklama odacığından geçmekte iken serpilir. Mekanik dövücüler kumaş titreşim yapmasına sebep olurlar. Tüylerin birçoğu kumaşa dik olarak tutunmuş duruma gelir. Elektrostatik floklamada, flok partikülleri elektrostatik olarak yüklenmişlerdir. Bu da, liflerin tümünün kumaşa dik olarak tutunmasını sağlar. Bu yöntem, daha yavaş ve daha pahalı olmasına karşılık, mekanik yönteme nazaran daha üniform ve yoğun floklama sağlar.
Flok Baskı Kağıtları

Tekstil elyafının kesilmesi, koparılması veya öğütülmesi ile elde edilen çok kısa ince lif parçacığıdır. Yüzeyde kadifemsi, suni deri ve özel görünümlü tekstil yüzeylerini oluşturmak için kullanılan tekniktir. Transfer baskıda uygulanması preslenme koşuluna dayalıdır. Flok Baskı doğal yada sentetik materyallerden yapılabilir; pamuk, suni ipek,naylon ve polyester gibi. İki çeşit Flok Baskı vardır; öğütme ve kesme. Öğütme Flok Baskı , pamuk veya sentetik tekstil artık materyallerinden üretilmektedir. Üretim uygulamasından dolayı öğütme Flok Baskı standart uzunluk şeklinde belirlenmemiştir. Kesme Flok Baskı ise sadece birinci kalite ince sentetik ve selülozik Flok Baskı tozlarından üretilmektedir.

Flok Baskı Tozları Her Renkte üretilebildiği için İstenilen Renkte Baskı Yapılmasına Olanak Sağlamaktadır. Kırmızı Renk Flok Baskı Tozu, Mavi renk Flok Baskı Tozu, Yeşil Renk Flok Baskı Tozu, Beyaz Renk Flok Baskı Tozu En Çok Kullanılan Flok Baskı Tozudur. Flok Baskı Baskılı Kumaşlar Günümüzde Tüm Kumaşlarda Tercih edilen bir baskı türüdür. Flok Baskı Baskı Kullanılarak Üretilmiş Bir Kumaş Kullanılacak Flok Baskı Tozu Yapıştırma İlacının Kalitesine Göre Yıkama Haslığı Farklılık Gösterebilmektedir. Flok Baskı Baskılı Kumaşlarda Desenler Kadifemsi bir Doku Elde Eder. Bu Durum Kullanıcılar Açısından Son Derece Hoşnutluk Oluşturur.

Uygulama Şartları
Flok Baskı Baskı Kağıtlarının transfer işlemi sıcak presler ile gerçekleştirilir. Kısacası Flok Baskı kağıdı uygulanacak tekstil üzerine yerleştirilir. Sıcak presle 160c derece, 10-12 saniye 4 Bar basınç ile preslenip Flok Baskı ılıkken taşıma bandından ayrılır.
Genel olarak baskılı ürünün yıkama talimatı 40-60 c derecede ters çevrilip yıkanmasıdır. Flok Baskı yıkanama dayanıklılığı yüksektir. Eğer zemine ütü uygulanacaksa baskılı zemin tersten ütülenmelidir. Bu koşulda uygulandığı sürece baskılarınız uzun ömürlü olacaktır. Flok Baskı , 1 ile 7 mm uzunluğunda ince lif parçacıklarının, belirli bir desene göre kumaş yüzeyine yapıştırılması ile oluşturulan baskı tipleridir.İşlem önce desenin boyarmadde (ya da pigment) yerine bir yapıştırıcı ile basılması ve daha sonra liflerle temas ettirilmesinden ibarettir. Burada lifler, kumaş yüzeyine sadece yapıştırıcı olan bölgelerde tutunacaktır. Basılmamış kısımlardaki Flok Baskı lar mekanik olarak uzaklaştırılır.Flok Baskı ile basılmış giysilerin önemli bir özelliği, kuru temizleme ve/veya yıkama işlemlerine dayanıklılığının yapıştırıcının karakteristiğine bağlı olmasıdır.
Nerelerde Kullanılır?
1.Forma, eşofman ve diğer tüm spor kıyafetlerinde
2.Ceketler ve fantezi kumaşlarda
3. Tebrik kartları ve değişik ilan materyallerinde
4.T-shirt, şapka ve mont yüzeylerinde
5.Açık ve koyu zemin tüm tekstil ürünlerinde kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.